04 Marzec 2024
Nasze kierunki w roku szkolnym 2021/22

Powiększ zdjęcie


Nawigacja
Strona główna

O zespole szkół

Patron szkoły
Deklaracja dostępności

ZSUiS - opisy zawodów

REKRUTACJA

Programy szkolne

Szkolne informacje

KURSY CKZ

Plan rozwoju ZSUiS

Z życia szkoły

OFERTA PRAKTYK

Informacje dla rodziców

PLAN LEKCJI

Wykaz podręczników na rok szkolny 2021/2022

Egzamin maturalny i zawodowy 2021

ZDALNE NAUCZANIE

Sukcesy uczniów

Zastępstwa

RODO


Do pobrania

Biblioteka

Pedagog

Kontakt

Galeria zdjęć

Szukaj

Inne strony

Wiadomości archiwalne

Dla nauczycieli

Informacje dla absolwentów
Pogoda
223 rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja oraz dzień zakończenia II Wojny Światowej
223 rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja oraz dzień zakończenia II Wojny Światowej

„ Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste.”

                                                                  Święty Jan Paweł II


         Uczniowie naszej szkoły 30 kwietnia  zebrali się aby uczcić zbliżającą się kolejną rocznicę Konstytucji 3 Maja oraz dzień zwycięstwa nad faszyzmem czyli dzień zakończania II Wojny Światowej.

Młodzież z klas 1Tfo, 3c, 1Ts, 3Ts przygotowała pod kierunkiem nauczycieli uroczystą akademię upamiętniającą te wielkie wydarzenia.

223 lata temu uchwalono w Polsce ustawę zasadniczą. Do narodowej tradycji przeszła pod nazwą Konstytucji 3 Maja. Była jedną z trzech wielkich ustaw konstytucyjnych XVIII wieku – drugą po konstytucji amerykańskiej, pierwszą w Europie przed ustawą zasadniczą rewolucyjnej Francji. Konstytucja 3 Maja była wielkim osiągnięciem narodu chcącego zachować niezależność państwową, zabezpieczała możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.

Dziś obchodzimy rocznicę ustanowienia Konstytucji 3 Maja jako święto narodowe, znak widoczny naszej tożsamości. Dla nas,  podobnie  jak  dla  pokoleń,  które  poprzedziły  nas  w dziejach,  pamięć  o  dziele  Konstytucji stanowi  istotny element  polskiego  dziedzictwa,  wyrażający  stale  wielkie społeczne  pragnienie,  by żyć w państwie dobrze rządzonym, mądrym, sprawiedliwym i suwerennym.  

II WOJNA ŚWIATOWA  -  8 maja 1945 r. - zakończenie działań wojennych w Europie. II Wojna Światowa to największy, najkrwawszy i najtragiczniejszy konflikt zbrojny w historii świata. Pochłonął ok. 55 milionów ofiar. W konflikt zostało zaangażowanych 61 państw. Straty poniosły wszystkie grupy społeczne, narodowościowe i etniczne. Walki toczyły się w Europie, w Afryce i w Azji oraz na wszystkich oceanach. W wojnie brały udział kraje ze wszystkich kontynentów, a najważniejsze z nich to: Niemcy, Włochy, Japonia (tzw. państwa Osi), ZSRR, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Polska (alianci). Polacy przez cały okres wojny walczyli  o Wolną Polskę na terytorium wielu państw. Stworzyli największą tajną armię na świecie - Armię Krajową. 6 czerwca 1944 r. Amerykanie i Brytyjczycy przeprowadzili desant na plaże w Normandii w północnej Francji. Udało im się przełamać niemiecki opór i rozpocząć przemarsz  po okupowanej Europie. Niespodzianka spotkała ich w lasach Ardenów, gdzie Niemcy rozpoczęli kontrofensywę, która jednak skończyła się klęską nazistów. Niedługo po tym Rosjanie zaczęli oblegać Berlin, który poddał się 2 maja 1945 r. Niemcy skapitulowały 8 maja 1945 r.

    Japonia opierała się nieco dłużej, jednak po zrzuceniu przez Amerykanów bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki również skapitulowała 2 września 1945 r.

Pożegnanie klas maturalnych
Pożegnanie klas maturalnych

,,Życie jest pielgrzymką ciągłych odkryć,

  odkrywania kim jesteście, odkrywania wartości,

  które nadają kształt Waszemu życiu”

  Jan Paweł II

 

W piątek 21 kwietnia 2014 roku w Zespole Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle odbyły się uroczystości związane z zakończeniem roku szkolnego i pożegnaniem klas maturalnych.

,,Czasem nie zaszkodzi, jak się nad sobą zamyślisz”(mówił do młodzieży Wielki Polak Jan Paweł II), dlatego uroczystość rozpoczęto Mszę świętą  odprawiono w Kościele  O.O. Franciszkanów, a po niej w budynku szkolnym odbyła się uroczysta akademia.

   W wydarzeniu tym wzięli udział tegoroczni uczniowie klas 4 Tf,4 Ts,3 Tu ,grono pedagogiczne, uczniowie klas  trzecich (i zaproszeni goście).

Mistrzostwa Szkoły w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców
Aktualności

Mistrzostwa Szkoły w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców odbyły się 14 kwietnia 2014r.

Do zawodów zgłosiło się 18 dziewcząt i 17 chopców. Turnieje rozegrano systemem pucharowym z repasażami, grano do dwóch wygranych setów.

W obydwóch turniejach mecze były bardzo zacięte często kończyły się wynikami 2 : 1, a do wygrania seta nieraz potrzeba było ponad 15 punktów.

Nasi uczniowie na Ogólnopolskim Turnieju Przetwórstwa Mięsa w Poznaniu
Nasi uczniowie na Ogólnopolskim Turnieju Przetwórstwa Mięsa w Poznaniu

Uczniowie ZSUiS po raz kolejny znaleźli się w gronie finalistów Ogólnopolskiego Turnieju Przetwórstwa Mięsa, który odbył się w dniach 2-3 kwietnia 2014 r. w Poznaniu. W tym roku już po raz szesnasty najlepsi z najlepszych stanęli przed konkursowymi zadaniami. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie - Dominik Pięta i Daniel Winiarski, którzy praktycznych umiejętności uczą się w Zakładzie Masarskim TRIO w Jaśle i Zakładzie Mięsnym w Nowym Żmigrodzie.

 

Spotkania z "Najnowszą Historią" w ZSUiS
Spotkania z "Najnowszą Historią" w ZSUiS

W obecnym roku szkolnym ZSUiS w Jaśle kontynuuje współpracę edukacyjną z  Instytutem  Pamięci Narodowej  -  Komisją Ścigania  Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu  Oddział w Rzeszowie. Uczniowie i nauczyciel historii mgr Ewa Rączka wybrali do realizacji temat: „Historie żołnierzy  z wyrokiem – polskie podziemie niepodległościowe po 1945 r.”, aby uczniowie lepiej rozumieli obchodzone w dniu 1 marca  Narodowe Święto „Żołnierzy wyklętych”.

13 kwietnia - Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia -  Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ustanowiony przez Sejm 14 listopada 2007 roku. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.

Wizyta w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie
Wizyta w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

W poniedziałek 7.04., na zaproszenie Centrum Dziedzictwa Szkła oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie, 25 osobowa grupa naszej młodzieży uczestniczyła w warsztatach pokazowych dotyczących praktycznej sztuki produkcji szkła. Program obejmował warsztaty malowania na szkle oraz warsztaty hutnicze.

OLIMPIJSKIE LAURY DLA UCZENNIC Z ZSUiS
OLIMPIJSKIE  LAURY  DLA  UCZENNIC  Z  ZSUiS

XVI Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Żywności – rozstrzygnięta!

      Spośród 1500 uczestników tegorocznej edycji tej Olimpiady do etapu centralnego, który odbył się w dniach 27 – 28/ marca 2014 r. w Poznaniu, zakwalifikowało się 52 uczniów z 26-ciu szkół z całej Polski. W tym doborowym towarzystwie, również w bieżącym roku, nie zabrakło reprezentantek Jasła. Uczennice 4 klasy Technikum Technologii Żywności ZSUiS,  odnotowały znaczący sukces. Wioleta Szura wywalczyła  II miejsce i tytuł laureata I stopnia, zaś Marzena Suchan i Angelika Grzegórska zdobyły tytuł finalisty Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żywności 2014.

BAJKOWY POKAZ MODY
BAJKOWY POKAZ MODY

     Inspiracją do tegorocznego pokazu mody, który odbył się z okazji uroczystości „Wszystko dla kobiet” był bajkowy świat.  Natchnieniem do stworzenia tej fantazyjnej kolekcji stały się takie „modelki” jak Bella z „Pięknej i bestii”, Kopciuszek, Dzwoneczek, Dżasmina z „Alladyna”, Esmeralda z „Dzwonnika z Notre-Dame”, Pocahontas, Mini z „Myszki Miki” ale także Cruella-de-mon z „101 dalmatyńczyków”.  Stroje  mają więc bogata formę, żywą kolorystykę i błyskotki.

     Ale to nie wszystko. Pojawiły się także bohaterki japońskich kreskówek anime oparte na komiksach zwanych mangą. Charakteryzują się one dziewczęcą, bardzo delikatna urodą, dużymi, wręcz olbrzymimi oczami oraz porcelanową cerą. A w ubiorze: krótkie, plisowane czy rozkloszowane spódnice, długie skarpetki, gorsety i dodatki (kokardy, falbany, aksamitki). Fryzury z długich rozpuszczonych włosów z mocnym akcentem kolorystycznym.

e-dziennik UONET+
BIP i ePUAP
progeCAD
progeCAD.pl banner
Losowa fotografia